Genital Estetik

 Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalarda, genital estetik operasyonları son yıllarda birinci sırayı almıştır. Yüz gerdirme ve meme estetiğine talep % 18 düşmüş iken, vajinal estetik operasyonlarına talep % 30 artmıştır. Kadınlar arasında, dış dudakların düzeltilmesi (labiaplasti) ve vajinanın daraltılması ve düzenlenmesi yeni trendi oluşturmaktadır.

Son 20 yıldaki gelişmeler, modern operasyon teknik ve malzemeleri ile etkin ve kalıcı operasyonlar artık mümkün. Biz olaya sadece estetik açısından bakmıyoruz. Hastalara karşı estetik kelimesini kullanmamaya özen gösteririm. Öncelikle doğumlara ve kişisel bağ dokusu yapısına bağlı gelişen, ilerleyen yaşla daha da artan bozulmuş anatomiyi uygun bir şekilde düzeltirseniz, zaten hastanın istediği sonuca ulaşırsınız. Bazen dış bölgede, doğuştan yapısal rahatsız eden durumlar olabilir. Hem görüntüde hem de günlük yaşantıda sıkıntı oluşturur. Düzeltici operasyonlar ile bu durumları onarıyoruz.

Kadınlar neden genital bölgelerine estetik girişim yapılmasını talep ediyor?

Organik nedenli cinsel problemler arasında, kadınların cinsel organlarında doğuştan veya sonradan oluşan yapısal bozukluklar nedeniyle rahatsızlıklar önemli bir yer tutar. “Aşağıda elime bir şişlik geliyor, balonun üzerine oturuyormuşum gibi hissediyorum, tuvalette ıkınınca bir şey çıkıyor” gibi bariz durumlar dışında, bazı hastalar haznelerinin geniş olduğunu, ilişkiden zevk alamadığını söyleyerek geliyor. Bu bazen kendi hisleri, bazen de eşlerinin şikayeti olabiliyor. Burada önemli olan, bu gerçek mi? Yoksa karşı tarafın bahanesi mi? Sıkça karşılaştığımız bir durum. Bu yüzden eşlerinin kendilerinden uzaklaştığını söyleyip, ciddi bunalıma giren hastalar mevcut. Vajina hassas bir organ ve dokusunun yenilenme yeteneği yok. Gereksiz veya hakkıyla yapılmayan her girişim, geri dönüşümsüz ve daha da kötü sonuçlara yol açabilir. Ben prensip olarak hastanın isteğine değil, gerekip gerekmediğine bakıyorum. Yapacağımız işlem fark yaratmalı.

Fark yaratmayacaksa müdahale etmiyorum.

Büyümüş veya asimetrik dış dudaklar bazı sıkıntılara yol açabiliyor. İç çamaşırlarına sürtmeye bağlı hassasiyet veya ilişkide, idrar yaparken, spor esnasında, bisiklete binerken sıkıntı olabilmektedir. Bu durumlarda tıbbi açıdan işlem yapabiliyoruz. Ama artan oranda kozmetik- estetik nedenlerle de talep eden hastalarımız oluyor. Bunlar arasında önemli bir grup, mesleki açıdan bunu gerekli görüyor. Örneğin, dansçı, aktrist ve model olarak çalışanlar. Bu işlem hem iç dudaklara, hem dış dudaklara uygulanabilir. Değişik operasyon teknikleri mevcuttur. Ancak Labium (iç-dış dudaklar), Klitoris ve Klitorisi örten dokuyu bir bütün olarak düşünüp, tüm bölgenin düzeltilmesi en iyi sonucu verecektir. Ameliyat öncesi hasta ile beklentileri ve ne yapılabileceği ayrıntılı konuşulup, gerçekçi olmayan beklentilere sokmamak gerekir.

Birçok kadın, doğum sonrası genital bölgelerini çirkin ve vajinalarını geniş bulmaktadır. Bazı hastalar duş ve yüzme sırasında vajinalarına devamlı su kaçtığını ve buna bağlı kronik enfeksiyonlar, tahriş problemleri yaşadıklarını söylerler. Operasyon öncesi ayrıntılı bir muayene ile hangi bölgede işlem yapılacağı tespit edilmeli ve hasta ile paylaşılmalıdır. Vajina girişindeki deriye kesi yapılmamalıdır. Çünkü bu bölge ağrıya karşı çok hassastır ve o bölgedeki kesi ve dikişlerin daraltmaya faydası olmaz.

Her doğum yapan kadında bu hasarlar oluşur mu? Doğumun şekli önemli mi?

Gebelik süreci ve yapılan bir doğumdan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmuyor. Bu tüm sistemler için geçerli. Kişiye, doğumda yaşanan sürece göre bu hasarın şiddeti değişiyor. Tabii vajinal doğumda hasara daha sık rastlıyoruz, bu da doğal bir sonuç. Ancak sezaryen sonrasında bile genital bölge hasarı oluşabiliyor. Kabaca doğum yapan her üç kadından biri Pelvik Tabanla ilgili yapısal ve fonksiyonel sorunlar yaşıyor. Bunu çocuklarınızın bir hatırası olarak almak lazım.

İyileşme dönemi ve komplikasyonlar

Labiaplastide nadir de olsa, enfeksiyon, kanama, yara iyileşme problemleri, rahatsız edici skar dokusu ve düzeltme sonu asimetriler olabilir. İlk 7-10 gün sonrasında hassasiyet, ağrı ve akıntı azalır. Zaten hasta aynı gün evine gönderilir, ertesi gün çalışmaya başlayabilir. Vajina daraltmada en fazla iki gece yatan hasta, bir hafta sonra normal hayatına dönebilir. Ancak her iki durumda da ilk 4- 6 hafta, sauna, yüzme, ilişkiye girme, bazı sporlar, koşmak, bisiklete binmek önerilmez.

İşlem süresi

Yapılacak işleme ve tekniğe göre, dış dudaklarla ilgili 30-60 dakika, vajina daraltma operasyonu 75 - 120 dakika sürmektedir.

Vajinal estetik operasyonlar sonrası hasta memnuniyeti ve sonuçlar

Memnuniyetin derecesi, hastanın beklentisine ve cerrahın becerisine bağlıdır. İstenmedik sonuçlarla karşılaşmak istemeyen hastalar, bazen daha pahalı olsa da bu konuda tecrübeli ve kendini kanıtlamış hekimi bulmalıdırlar. Dış dudaklardaki operasyon sonuçları büyük çoğunlukla memnun edicidir. Ancak vajina estetiği, daraltma gibi operasyonlarda, hasarın iyi belirlenmesi ve komple bir onarım gerektirir. Çoğunlukla yapıldığı gibi, fazlalık gibi görülerek dokuların kesilip çıkarıldıği ve dikildiği “basit” operasyon tekniklerinde, sorunlar daha da artar. Eğer bir vajina daraltma operasyonu hastanın ilişkiden zevk almasını arttırmak amacıyla yapılacaksa; Amerikalı, Genital Estetik Operasyonların önemli kişisi David Matlock’ un bir çalışmasında belirttiği gibi, hastaların ancak yarısında bu anlamda başarılı olunabileceği bilinmelidir. Kadınlar da cinsel isteksizlik çok faktörlüdür.

Estetik amaç dışında, cerrahi olarak müdahale edilebilecek cinsel problemler var mı?

Cinsel problemleri dile getirmek hala bir tabudur. Bu anlamda ilişki sırasında ağrı, en sık başvurma nedenidir. Ancak bunun birçok nedeni vardır. Bu bölgenin ve sistemik birçok hastalığın yanında, kronik bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan, ama aynı zamanda cinsel isteği azaltıcı ilaçlarda vardır. Öncelikle ayrıntılı muayene gerekir. Benim baktığım açıdan, idrar kaçırma (hatta ilişki sırasında) kişiyi gittikçe partnerinden uzaklaştırır. Beraberinde hijyenik sorunlar, tedaviye dirençli enfeksiyonlar, kendini kötü hissetme vs ile bir kısır döngü oluşur. Aynı durum genital organ sarkmalarında da geçerli. Cinsel olarak aktif dönemde olmalarına rağmen bu hastaların yaklaşık %60‘ında cinsel yaşam yoktur. Yine özellikle doğum travmasına bağlı oluşan hasarlar sonucu büyük abdestini kontrol edemeyen hastalar da benzer sorunlar yaşar. Doğumda oluşan bağ-kas zedelenmeleri sonucu haznede genişleme ilişkiden zevk almayı zorlaştırdığı gibi, sarkmalara bağlı kronikleşmiş sırt ağrıları kadını iyice her şeyden soğutabilir. Ayrıca geçirdiği vajinal operasyonlara, rahiminin alınmasına bağlı kısalmış, nedbe dokusuyla daralmış haznesi olan hastalarda önemli bir grubu oluşturur

Özet

Hipokrat’ın sözü bizim için önemli. “Önce zarar verme”. Başta da belirttiğim gibi, sadece estetik kaygılarla başvuran hastalarda, yapacağınız işlemin hasta açısından yarar/zarar dengesi iyi hesaplanmalıdır. Her doğum yapana bu tür operasyonlar gerekmeyebilir. Bazen bu bölgedeki kasları güçlendirici egzersizler faydalı olabilir. Hatta bu iş için satılan, hazneye yerleştirilerek kullanılan stimülasyon cihazları mevcuttur. Tabi ki belirgin bağ dokusu hasarları ancak cerrahi tedavi ile düzeltilebilir. Ülkemizde de vajina estetiği konusunda talepler hızla artmaktadır. Bu konu ile özellikle ilgilenen, en iyi sonucu size sunabilecek uzmana ulaşabilmek için ideal yönlendirmeyi Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanlarından alabilirsiniz. “Vajina estetiği” talebiyle başvuran hastaya ayrıntılı değerlendirme yapıp, gerekliliğini konuşuyoruz. Goeschen / Çalışkan yöntemi bu anlamda ideal bir çözüm sunuyor. İşlem sırasında hiçbir dokuyu rutin uygulamaların aksine, fazlalık diye çıkarmıyoruz, özel işlemler yaparak tekrar kullanıyoruz. Böylece vajinanın elastikiyet ve esnekliğini koruyoruz. Bu tür operasyonlardan sonra sık karşılaşılan dokularda sertleşme, vajinanın kısalması, ilişkide ağrı problemi nadiren oluyor. Tekniğin başka bir özelliği, son derece önemsiz yara izi bırakmasıdır. Hatta birkaç yıl sonra çoğu hastada operasyon izi fark edilemeyecek düzeye gelmektedir.