Genital Estetik

 Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan araştırmalarda, genital estetik operasyonları son yıllarda birinci sırayı almıştır. Yüz gerdirme ve meme estetiğine talep % 18 düşmüş iken, vajinal estetik operasyonlarına talep % 30 artmıştır. Kadınlar arasında, dış dudakların düzeltilmesi (labioplasti) ve vajinanın daraltılması ve düzenlenmesi yeni trendi oluşturmaktadır.

Kadınlar neden genital bölgelerine estetik girişim yapılmasını talep ediyor.
Organik nedenli cinsel problemler arasında, kadınların cinsel organlarında doğuştan veya sonradan oluşan yapısal bozukluklar nedeniyle rahatsızlıklar önemli bir yer tutar.

Büyümüş veya asimetrik dış dudaklar bazı sıkıntılara yol açabiliyor. İç çamaşırlarına sürtmeye bağlı hassasiyet veya ilişkide, idrar yaparken, spor esnasında, bisiklete binerken sıkıntı olabilmektedir. Bu durumlarda tıbbi açıdan işlem yapabiliyoruz. Ama artan oranda kozmetik- estetik nedenlerle de talep eden hastalarımız oluyor. Bunlar arasında önemli bir grup, mesleki açıdan bunu gerekli görüyor. Örneğin, dansçı, aktrist ve model olarak çalışanlar.
Bu işlem hem iç dudaklara, hem dış dudaklara uygulanabilir. Değişik operasyon teknikleri mevcuttur. Ancak Labium (iç-dış dudaklar), Klitoris ve Klitorisi örten dokuyu bir bütün olarak düşünüp, tüm bölgenin düzeltilmesi en iyi sonucu verecektir. Ameliyat öncesi hasta ile beklentileri ve ne yapılabileceği ayrıntılı konuşulup, gerçekçi olmayan beklentilere sokmamak gerekir.
Birçok kadın, doğum sonrası genital bölgelerini çirkin ve vajinalarını geniş bulmaktadır. Bazı hastalar duş ve yüzme sırasında vajinalarına devamlı su kaçtığını ve buna bağlı kronik enfeksiyonlar, tahriş problemleri yaşadıklarını söylerler. Operasyon öncesi ayrıntılı bir muayene ile hangi bölgede işlem yapılacağı tespit edilmeli ve hasta ile paylaşılmalıdır. Vajina girişindeki deriye kesi yapılmamalıdır. Çünkü bu bölge ağrıya karşı çok hassastır ve o bölgedeki kesi ve dikişlerin daraltmaya faydası olmaz.

İyileşme dönemi ve komplikasyonlar
Labioplastide nadir de olsa, enfeksiyon, kanama, yara iyileşme problemleri, rahatsız edici skar dokusu ve düzeltme sonu asimetriler olabilir. İlk 7-10 gün sonrasında hassasiyet, ağrı ve akıntı azalır. Zaten hasta aynı gün evine gönderilir, ertesi gün çalışmaya başlayabilir. Vajina daraltmada en fazla iki gece yatan hasta, bir hafta sonra normal hayatına dönebilir. Ancak her iki durumda da ilk 4- 6 hafta, sauna, yüzme, ilişkiye girme, bazı sporlar, koşmak, bisiklete binmek önerilmez.

İşlem süresi
Yapılacak işleme ve tekniğe göre, dış dudaklarla ilgili 30-60 dakika, vajina daraltma operasyonu 60-90 dakika sürmektedir.
Vajinal estetik operasyonlar sonrası hasta memnuniyeti ve sonuçlar
Memnuniyetin derecesi, hastanın beklentisine ve cerrahın becerisine bağlıdır. İstenmedik sonuçlarla karşılaşmak istemeyen hastalar, bazen daha pahalı olsa da bu konuda tecrübeli ve kendini kanıtlamış hekimi bulmalıdırlar. Dış dudaklardaki operasyon sonuçları büyük çoğunlukla memnun edicidir. Ancak vajina estetiği, daraltma gibi operasyonlarda, hasarın iyi belirlenmesi ve komple bir onarım gerektirir. Çoğunlukla yapıldığı gibi, fazlalık gibi görülerek dokuların kesilip çıkarıldıği ve dikildiği “basit” operasyon tekniklerinde, sorunlar daha da artar. Eğer bir vajina daraltma operasyonu hastanın ilişkiden zevk almasını arttırmak amacıyla yapılacaksa; Amerikalı, Genital Estetik Operasyonların önemli kişisi David Matlock’ un bir çalışmasında belirttiği gibi, hastaların ancak yarısında bu anlamda başarılı olunabileceği bilinmelidir. Kadınlar da cinsel isteksizlik çok faktörlüdür.

Özet
Ülkemizde de vajina estetiği konusunda talepler hızla artmaktadır. Bu konu ile özellikle ilgilenen, en iyi sonucu size sunabilecek uzmana ulaşabilmek için ideal yönlendirmeyi Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanlarından alabilirsiniz. Kliniğimizde “vajina estetiği” talebiyle başvuran hastaya ayrıntılı değerlendirme yapıp, gerekliliğini konuşuyoruz. Goeschen/Çalışkan yöntemi bu anlamda ideal bir çözüm sunuyor. İşlem sırasında hiçbir dokuyu rutin uygulamaların aksine, fazlalık diye çıkarmıyoruz, özel işlemler yaparak tekrar kullanıyoruz. Böylece vajinanın elastikiyet ve esnekliğini koruyoruz. Bu tür operasyonlardan sonra sık karşılaşılan dokularda sertleşme, vajinanın kısalması, ilişkide ağrı problemi nadiren oluyor. Tekniğin başka bir özelliği, son derece önemsiz yara izi bırakmasıdır. Hatta birkaç yıl sonra çoğu hastada operasyon izi fark edilemeyecek düzeye gelmektedir.